Oficjalny portal: Publiczna Szkoła Podstawowa

Aktualności

Powiększ tekst Zmniejsz tekst powrót Drukuj

Klasa 7 eksploruje Opole

30 październik 2021
  27 października 2021 r. klasa 7 z PSP w Szymiszowie wraz z Paniami: Barbarą Czibą i Izabelą Oliwiak udała się na wycieczkę do miasta wojewódzkiego.
 Pierwszą atrakcją była dla części uczniów podróż pociągiem – taka prosta rzecz, a cieszy! ;-) Tuż po przybyciu na miejsce odwiedziliśmy kilka atrakcji tego miasta. Na Wzgórzu Uniwersyteckim mogliśmy zobaczyć odciśnięte w kamieniu ślady Świętego Wojciecha - miejsce, w którym podobno biskup Wojciech głosił kazania i nawracał okolicznych mieszkańców - oraz Studnię Św. Wojciecha. Kolejnymi atrakcjami były: aleja gwiazd na opolskim rynku oraz pomnik Księcia Kazimierza Opolskiego na koniu.
 Następnie udaliśmy się na ulicę Katedralną, aby spędzić kilka chwil modlitewnej zadumy w  Katedrze Opolskiej. Mogliśmy tam podziwiać piękno gotyckiej architektury oraz sztuki sakralnej z końca XV wieku. Njastarszy zabytek katedry to obraz Matki Bożej Opolskiej, który w roku 1983 został ukoronowany przez Jana Pawła II. Z katedry udaliśmy się na mury obronne starego grodu opolskiego wraz z obronną basztą, które wzniesione były za panowania Bolesława I Opolskiego w XIII wieku i otaczały teren dzisiejszego Starego Miasta. Spacerem wzdłuż Odry udaliśmy się do Narodowego Centrum Polskiej Piosenki.
 Zanim jednak weszliśmy na ekspozycję muzealną, udało się nam zobaczyć amfiteatr z tarasu tego budynku. W muzeum piosenki każdy z nas zwiedził interaktywną wystawę z pomocą audioprzewodnika oraz słuchawek. Uczniowie sami mogli decydować, jakich wykonawców chcą oglądać i jak długo. Niektórzy z nas skorzystali z budek nagraniowych, śpiewając i nagrywając wybrane piosenki w wersji karaoke, wirtualnych luster, przy których „przymierzali” wirtualne stroje wcielając się w gwiazdy polskiej estrady. Było przy tym mnóstwo śmiechu i dobrej zabawy.
 Klasa 7 uczestniczyła również w warsztatach na temat dawnych metod zapisywania dźwięku, produkcji płyt winylowych i nie tylko. Ochotnicy mogli dotknąć starych adapterów i puścić na nich różne rodzaje płyt.
 Po tej pouczającej lekcji udaliśmy się na Wieżę Piastowską z XV wieku, która dawniej była częścią Zamku Piastowskiego w Opolu. Pełniła ona funkcję strażnicy na wyspie Pasiece. Pani przewodniczka wprowadziła nas w nastrój dawnych czasów, gdy wieża była zarówno lochem dla więźniów jak i miejscem obrony dawniejszego grodu. Na szczyt wieży udaliśmy się po stu sześćdziesięciu trzech stromych schodach, gdzie po drodze przywitał nas Książę Bolesław Opolski ze swymi opowieściami o historii tego tajemniczego miejsca. Mogliśmy też obejrzeć cienie ze sceny dawnej bitwy pokazane tak, jak gdyby rzeczywiście ta bitwa odbywała w czasie naszego zwiedzania. Chłopcy z naszej klasy przymierzali hełm rycerski, mogliśmy też poczuć ciężar starych mieczy i kopii (oczywiście ich repliki).
 Ta ciekawa podróż do czasów Piastów Opolskich zakończyła się na szczycie wieży. Z góry mogliśmy podziwiać malowniczy widok na Stare Miasto, amfiteatr, kanał Młynówkę, Odrę oraz mural z Krzysztofem Krawczykiem. Przy bezchmurnym niebie widać z wieży Górę Św. Anny a nawet Góry Opawskie!
 Ostatnim punktem programu był seans filmu „Tajemniczy ogród” w kinie Helios i oczywiście – MacDonalds! Zarówno pogoda jak i humory wszystkim dopisały, a wszystkie atrakcje bez wyjątku, nam się podobały.:-)
  Zapraszam do obejrzenia relacji fotograficznej..

Wycieczkę podsumowała -  Izabela Oliwiak


Liczba odwiedzin: 89076
Do góry



Banery dolne

Galeria zdjęć

Stopka

Zamknij